• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yurtdisigorev
  • https://twitter.com/YurtdisiGorev

Yurtdışı Görev

Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır...

Üyelik Girişi
Site Haritası
Memurlar.net

FORUM

Almanya'da Yeni Göç Yasası kabul edildi...

Federal Meclis'te görüşülen ve nitelikli iş gücü göçünü kolaylaştıran yasa tasarısı kabul edildi. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan yasaya göre, artık AB üyesi olmayan ülke vatandaşları da iş aramak için Almanya’ya gelebilecek. Peki bu ne demek??

Almanya, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden kalifiye iş gücünün Almanya'daki istihdamına olanak sunan yasa tasarısını kabul etti. Buna göre artık AB üyesi olmayan ülke vatandaşları da iş aramak için Almanya'ya gelebilecek. Kabul edilen yasa tasarısı, nitelikli iş gücüne Almanya'da altı ay boyunca iş arama olanağı sunuyor. Meclisten geçen tasarı her branşta iş gücü göçünün önünü açıyor.

Peki bu ne demek?

Öncelikle bir mesleğiniz varsa ve bazı meslekler için  kendinizi ifade edecek kadar Almanca biliyorsanız ve Almanya'da 6 ay süreyle geçimizini kendinizin sağlayacağını Alman makamlarına ikna ederseniz szie 6 aylık bir vize verilecek. Siz bu vize ile iş bulabileceksiniz. Kesinlikle bir sınır yok. 6 ay içersinde bir iş bulursanız oturma müsadesi alacaksınız. Bu yeni yasa her vtanadaşı ilgilendirken biz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlara ayrıca bir avantaj sağlamaktadır. 

Şöyle anlatalım; diyelim prosüdürü tamamladınız. 6 aylık vize aldınız ve bu süre içersinde sözleşme ile bir işe başladınız. İşte bu durumda sadece T.C. vatandaşlarına verilen özel bir hak ile ( ARB 1/80) 4 seneden sonra tüm haklara haiz olabiliyorsunuz. 

Bu yasa 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecektir. Başvuru Alman Konsolosluklarına yapılacaktır. 

Eğer siz de Almanya'da mesleğinizi icra etmek istiyorsanız (diploma tanınması v.b. bürokratik engellere takılmayacaksınız) hemen en az B1 seviyesinde akretide olan dil belgesini hazırlayın. Sonrasında elinizdeki diploma,sertifika v.b. meseleki tecrübelerini gösteren evraklarınızı ve Almanya'da 6 ay geçimizi sağlayacak bir kaynak gösterebildiğinizde size direkt 6 aylık vize verilecektir.

Gelelim öğretmenlerimizin durumuna. Sizler de aynı şartlardan yararlanabiliyorsunuz. Vizenizi alacaksınız. Sonrasında Almanya'ya gelip isimleri eyaletlere göre değişen Schulamt, Aufsicht und Dienstleistungsdirektion gibi Eğitim Dairelerine başvurup bir mülakata tabi tutulur tutulmaz sözleşmeli kamu görevlisi olarak istihdam edilebileceksiniz.

Birçok arkadaşımızı istihdam ettirdik ve hala başvurlarını takip ediyoruz.

                        www.yurtdisigorev.comARB 1/80 Kararı

1/80 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı, işçi ve sözleşmeli (Angestellte) konumundaki  vatandaşlarımıza ve aile fertlerine bulundukları üye ülkenin istihdam piyasasında bazı avantajlar getirmektedir. Bu Karara göre, vatandaşlarımızın  bulundukları üye ülkelerde çalışma süreleri arttıkça, hukuki konumları da güçlenmektedir. Bu nedenle, 1/80 sayılı  OKK’nın  aşağıda açıklanan bazı maddelerinin iyi bilinmesinde büyük yarar bulunmaktadır:
 
6.’ncı Madde
Bir üye ülkenin yasal işgücü piyasasına kurallara uygun şekilde dahil olan bir Türk işçisi
 
1 yıllık yasal çalışmadan sonra,  aynı işyeri nezdinde çalışma iznini uzattırma hakkına,
3 yıllık yasal çalışmadan sonra, AB üyesi ülke vatandaşlarının öncelik hakkı saklı kalmak kaydıyla aynı meslekte,dilediği işveren nezdinde açık işe başvurabilme hakkına,
4 yıllık yasal çalışmadan sonra bulunduğu üye ülkede dilediği meslekte ve dilediği işveren nezdinde çalışma hakkına  sahiptir.
 
7.’nci Madde
Bir üye ülke işgücü piyasasına girmiş bir Türk işçisinin  aile birleştirmesi  yoluyla yanına gelen aile fertleri
 
O üye ülkede en az 3 yıllık ikametten sonra, AB üyesi ülke vatandaşlarının öncelik hakkı saklı kalmak kaydıyla her türlü işe başvurma hakkına; en az 5 yıllık ikametten sonra  da diledikleri her  türlü işe serbestçe girme hakkına sahiptirler.
Bir Türk işçisinin üye ülkede mesleki eğitim  gören çocukları , eğitimlerini tamamlamaları halinde, anne veya babadan birinin  en az 3 yıl yasal olarak çalışmış olması kaydıyla,  ülkedeki ikamet  süresi dikkate alınmaksızın işgücü piyasasına girme  ve  her türlü açık işe talip olma hakkına sahiptirler.
 
2665 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret1117643
Facebook
google