• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yurtdisigorev
  • https://twitter.com/YurtdisiGorev

Yurtdışı Görev

Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır...

Üyelik Girişi
Site Haritası
Memurlar.net

FORUM
'Türk öğretmen ve öğrenciler casusuluk yapıyor' iddiası

Almanya'da bugüne kadar 6 bine yakın MİT elamanı bulunduğu ve bunların Türk vatandaşlarına yönelik bilgi topladığı veya Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı imamların Fethullah Gülen taraftarlarına yönelik bilgi toplayarak, Ankara'ya bilgi aktardıkları yönünde casusluk iddiaları gündeme getirilmişti. 

Almanya'daki Türklere yönelik casusluk iddialarına bir yenisi daha eklendi. WAZ gazetesine konuşan Alman Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) Eyalet Başkan Yardımcısı Sebastian Krebs, ocak ayı sonunda Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster Başkonsolosluklarında öğretmen ve velilerin hazır bulunduğu toplantıda, okullarda Türk Hükümetine yönelik eleştirilerin takip edilerek, konsolosluklara bildirilmesinin istendiğini söyledi.

Krebs, bu iddianın kendilerine birkaç kaynaktan teyit edildiğini de öne sürdü. Krebs'in iddiasına göre, toplantıda sadece Türkçe derslerinde değil, tüm derslerde bu konuya dikkat edilmesi ve gerekirse öğrencilerin öğretmenlerinin görüntülerini çekmesi ve kendilerine iletmeleri istenildi. GEW içerisindeki Türkiye karşıtlarının iddiası Essen ve Düsseldorf'ta yapılan toplantılara katıldığını belirten Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Ali Sak ise, iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Dr. Ali Sak, konuya ilişkin DHA'ya yaptığı açıklamada, toplantıda eğitimle ilgili sorunların ele alındığını ve Alman makamlarına bu sorunların nasıl iletilebileceği konularının görüşüldüğünü belirtti.

Daha önce de ders kitaplarının içeriği gündeme getirilmişti Kendisinin katıldığı toplantılarda iddia edildiği gibi video çekilmesi ve casusluk yapılmasının istenilmediğini kaydeden Sak, konunun GEW Sendikası içerisinde yer alan Türkiye kökenli bazı öğretmenler tarafından, mevcut atmosferden yararlanarak kasıtlı olarak gündeme getirildiğini savundu. Dr. Ali Sak, "Bu arkadaşlar birkaç yıl önce de Türkçe derslerinde okutulan kitapların içeriği konusunda iddialar gündeme getirmiş, incelemeler sonucunda öyle olmadığı ortaya çıkmıştı. Bu konunun DİTİB'e yönelik casusluk iddiaları gündemde olduğu için kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum" diye konuştu.
Kaynak: aksam.com.tr

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      1306 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret933217
Facebook
google
Booking
Flag Counter