• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yurtdisigorev
  • https://twitter.com/YurtdisiGorev

Yurtdışı Görev

Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır...

Üyelik Girişi
Site Haritası
Memurlar.net

FORUM
MEB, Fransa’ya gidenlerden 1200 Euro konaklama ücreti alacak.

Bildiğiniz gibi geçen yıl Fransa’ya görevlendirmesi yapılan öğretmenler üzerinden 1 sene geçmesine rağmen hala görevlerine başlayamamışlardır. Konu ile ilgili en son ve güncel durum hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz:

Frans hükumeti, Fransa’da görevlendirilecek öğretmenlerde en az B2 düzeyinde Fransızca bilgisi istemekte ve bunun için de 15 Temmuz tarihini baz olarak almıştır. Bakanlığımız bu sene görevlendirlen öğretmenlere de acil olarak B2 düzeyinde Fransızca dil belgesi temin edilmesini tavsiye etmektedir. Bu amaçla; Fransa’da geçen sen ve bu sene görevlendirilen öğretmenler için 15 Temmuz’da başlamak üzere 6 haftalık bir kurs planlanmıştır. Strazburg şehrinde gerçekleştirilecek kursa katılacak öğretmenler için DİTİB merkezinde 6 hafta boyunca konaklama imkanı da sağlanmıştır. Öğretmenler 15 Temmuz itibariyle yurtdışı görevine başlayacak ve 15 Temmuz’dan itibaren maaşlarını almaya hak kazanacaklardır. Kurs bedeli ve diğer ücretler Bakanlığımız bütçesinden karşılanacak olup, 6 haftalık konaklama, yeme-içme bedeli olarak da öğretmenlerimizden 1200 Euro tahsil edilecektir. Ancak, maaş ödemeleri zaten 15 Temmuz itibariyle başlayacağından öğretmenlerimizin herhangi bir zararı olmayacaktır. 15 Temmuz’dan Ağustos sonuna kadar olan 6 haftalık süreçte öğretmenlerimize günlük yaklaşık 66 Euro tutarında yevmiyeleri ödenecek ve 1200 Euro konaklama gideri bu yevmiyelerden mahsup edilecektir. Bu da kurs osnunda öğretmenlerin eline 1800 Euro gibi bir paranın kalması anlamına geliyor.

Bu arada; bize bir üyemizin ulaştırdığı bilgiye göre de; Fransa YDS sınavını kabul etmiyor, bundan sonra gidecek öğretmenlerden delf B2 sınavı talep ediliyor. Kimi yerlerde öğretmenler Fransızlar tarafından konuşma testine tabii tutuluyor. Yani Fransa’ya gitmek zorlaşıyor. Özellikle son yıllarda çokca tartışılan İngilizce öğretmenlerinin Almanya, Fransa, Belçik gibi ülkelere gönderilmesi olayı, Fransa için pek geçerli durmuyor artık. Fransa’ya Franszca bilenler, konuşabilenler gidebilecek artık. Durumun diğer Avrupa ülkelerine bir yansıması olacak mı, zamanla hep birlikte göreceğiz.

  
2299 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret1117648
Facebook
google